Commons:Vítejte

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of a page Commons:Welcome and the translation is 94% complete. Changes to the translation template, respectively the source language can be submitted through Commons:Welcome and have to be approved by a translation administrator.
Outdated translations are marked like this.

Co je Wikimedia Commons?

Wikimedia Commons je úložiště multimediálních souborů, které umožňuje přístup k volným dílům a svobodně licencovanému edukačnímu mediálnímu obsahu (obrázkům, zvukům a videoklipům) komukoli, a to v jeho rodném jazyce. Funguje primárně coby společné úložiště pro různorodé projekty Nadace Wikimedia, nicméně abyste mohli zdejší obsah využívat, nemusíte být s projekty nijak spojeni. Úložiště vytvořili a nadále spravují dobrovolníci, nikoli placení archiváři. Zaměření Commons je vymezeno na této stránce.

Wikimedia Commons používá stejnou wiki-technologii jako Wikipedie a každý ho může upravovat. Na rozdíl od multimediálních souborů nahraných na jiných projektech, multimediální soubory nahrané na Wikimedia Commons lze vkládat na stránky všech projektů Wikimedia bez potřeby nahrávat je odděleně na každý z nich.

Wikimedia Commons, spuštěný 7. září 2004, dosáhl milník 1 000 000 nahraných multimediálních souborů 30. listopadu, 2005 a v současnosti obsahuje 110 398 128 souborů. Vyloučení zodpovědnosti na stránce Wikipedie o Wikimedia Commons (česká verze) a jeho stránce na Meta-wiki.

Na rozdíl od tradičních uložišť multimediálních souborů je Wikimedia Commons svobodné uložiště. Každý může svobodně kopírovat, používat a šířit změněné kopie souborů, které zde najde, pod podmínkou, že je uveden zdroj a autoři a pod podmínkou, že uživatel uvolní své kopie/modifikace se stejnými svobodami pro ostatní. Samotná databáze Wikimedia Commons a texty v ní jsou licencované pod licencí Creative Commons Attribution/Share-Alike License. Licenční podmínky jednotlivých souborů jsou uvedeny na popisné stránce každého z nich. Více informací o používání souborů z Commons najdete na stránkách Commons:Používání obsahu mimo projekty Wikimedia a Commons:První kroky/Využití souborů z Commons.

Zúčastněte se

Nejvíc Wikimedia Commons pomůžete, když přispějete tím, co umíte nejlépe:

Přispějte vlastní tvorbou

Pokud umíte dobře fotit, neváhejte přispět svými cennými snímky. Pokud pracujete s počítačovou grafikou, podívejte se, které diagramy a animace právě teď nejvíce chybí.

Přispějte svými schopnostmi

Nemusíte nahrávat vlastní soubory. Je tu i spousta jiné, velmi důležité práce:

Přispějte svým časem

Dokonce nemusíte být umělec ani dobrý ve psaní textu s nápovědou. Jestliže je vám blízké tvořit řád z chaosu, přivítáme vaši pomocnou ruku!

Prohlídka

Registrujte se!

Abyste mohli nahrávat soubory na Wikimedia Commons, musíte být přihlášeni. Zaregistrovat se můžete pomocí odkazu „Přihlášení / registrace“ v pravém horním rohu obrazovky. Zadejte uživatelské jméno, které bude používáno u všech vašich nahraných souborů a při úpravách stránek. Pokud máte v plánu jen upravovat stránky, přihlášení přísně vzato není nutné (nicméně je doporučujeme). Pokud používáte centrální přihlášení, už jste na Commons pravděpodobně tak či onak přihlášeni.

První kroky

Náš pomocník První kroky a náš seznam často kladených dotazů vám hodně pomůže. Dozvíte se, jak si přizpůsobit rozhraní (například nastavit jazyk), jak nahrávat soubory a naši základní licenční politiku. Na to, abyste mohli přispívat, nepotřebujete zvláštní technické dovednosti. Buďte smělí při přispívání a předpokládejte dobrý úmysl při posuzovaní všech činností druhých přispěvatelů. Toto je wiki — je to opravdu jednoduché.

Více informací je dostupných na Portálu komunity. Otázky můžete pokládat v Hospodě u Commons nebo na IRC kanálu #wikimedia-commons webchat.

Soubory na Wikimedia Commons jsou organizovány do kategorií a galerií. Přehled kategorií, které používáme, je dostupný z hlavní stránky.

Vložte si na svou uživatelskou stránku Babel boxy, aby ostatní uživatelé viděli, kterými jazyky se domluvíte, případně jaké jsou vaše grafické dovednosti. Všechna vaše nahraná média najdete ve své osobní galerii. Když budete někomu psát na diskusní stránku, prosím, nezapomeňte se podepsat (na konec svého příspěvku přidáte ~~~~). Pokud kopírujete soubory z jiného wikiprojektu, použijte k tomu FileImporter.

Další služby a software

Pokud chcete nahrát větší množství obrázků, pomohou vám programy VicuñaUploader nebo Commonist. Pokud se chcete dozvědět více o softwarových nástrojích pro prohlížení nebo editaci obsahu, podívejte se na stránky o softwaru a nástrojích.

Věříme, že vás bude Wikimedia Commons bavit.